Jeśli jesteś początkujący i tworzysz swoją stronę samodzielnie, upewnij się, czy nie popełniasz najczęściej spotykanych błędów przy tworzeniu stron www. Stworzyłam, poniższą listę, aby Twoja wizytówka w sieci działała i wyglądała w profesjonalny sposób oraz była atrakcyjna i użyteczna dla odwiedzających.

Większość z tych rzeczy warto wprowadzić jeszcze przed publikacją strony www, jeśli jednak Twoja strona już działa to przetestuj ją pod tym kątem i wprowadź brakujące elementy.

Wygląd linków strony

Sprawdź czy Twoje linki są prawidłowe i nie wyglądają np. w ten sposób twojastrona.pl/?p=335. Jest to bardzo złe dla profesjonalnego wyglądu linków na Twojej stronie i dla pozycji Twojej strony w wyszukaniach Google i innych wyszukiwarek. jeśli tak wyglądają to przejdź do Ustawienia → Bezpośrednie odnośniki i wybierz „Nazwa wpisu” i zapisz. Sprawdź czy odnośniki działają już w oczekiwany sposób.

„Kolejna witryna oparta na WordPressie”

Sprawdź czy zmieniłeś opis swojej strony z tego domyślnego “Kolejna witryna oparta na WordPressie”. Możesz to zrobić w Ustawienia → Ogólne. Wybierz najlepiej taki opis, który zawiera słowa kluczowe pod jakimi chciałbyś zostać odnaleziony w wyszukiwarce przez potencjalnego klienta/czytelnika.

Usuń przykładowe treści

Usuń wszystkie przykładowe strony i komentarze, które zostały dodane domyślnie przez WordPressa oraz podczas instalowania wersji demo szablonu. Jeśli tego nie zrobisz będą one widoczne w mapie strony i indeksujące roboty Google będą miały do nich dostęp – więc będą one dostępne w wyszukiwarkach.

Niekompletne treści

Nie dodawaj pustych stron z treścią „W budowie”, „Wkrótce” itd.  – nic one nie wnoszą do Twojej strony, a tylko zirytują Twoich czytelników – lepiej nie umieszczaj ich w ogóle.

Formularz kontaktowy

Przetestuj swój formularz kontaktowy, czy działa i czy wiadomości z niego przychodzą na Twojego maila, jeśli nie sprawdź ustawienia formularza, czy jest podany prawidłowy email. Być może będzie konieczna instalacja wtyczki WP Mail SMTP, jeśli mimo to nie zadziała.

Wyłącz i usuń nieużywane wtyczki

Przy testowaniu większej ilości różnych wtyczek, mogą zostać jakieś niepotrzebne. Sprawdź teraz, czy nie są włączone jakieś nieużywane wtyczki, ponieważ każda kolejna wtyczka spowalnia działanie Twojej strony internetowej. Wyłącz i usuń te nieużywane – nie ma sensu trzymania ich i aktualizowania, skoro ich nie używasz.

Statystyki

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś to załóż konto na Google Analytics i połącz je ze swoją stroną, aby mieć możliwość przeglądania statystyk swojej strony. Pomoże Ci w tym instalacja wtyczki Google Analytics by Yoast.

Czas ładowania strony

Sprawdź czy zdjęcia są zoptymalizowane i strona nie wczytuje się zbyt długo, zwłaszcza na telefonie na Internecie mobilnym. Jeśli tak jest spróbuj zmniejszyć zdjęcia na swojej stronie. Jeśli strona mimo to działa zbyt wolno to zainstaluj i skonfiguruj wtyczkę W3 Total Cache.

Lista mailingowa

Uważasz, że nie potrzebujesz listy mailigowej? Przemyśl to, być może będziesz ją potrzebować w przyszłości, kiedy Twoja strona się rozwinie. Dołóż możliwość zapisu do listy już teraz, sprawdź zainteresowanie swoich czytelników, a kiedy lista będzie Ci potrzebna, będziesz już mieć jakieś zapisy – nie będzie potrzeby startowania od nowa. Pomyśl o MailChimp + wtyczka MailChimp for WordPress, aby zintegrować ją z WordPressem.

Dodaj favicon

Favicon jest to ikona, która pokazuje się na karcie przeglądarki podczas przeglądania strony, jeśli wybrany przez Ciebie motyw nie wspiera jej – dodaj ją za pomocą wtyczki Custom Favicon.

Polskie znaki

Sprawdź pod kilkoma różnymi przeglądarkami i urządzeniami czy wszystkie teksty mają polskie znaki, ponieważ czasem polskie znaki zadziałają, bo np. masz tego fonta z polskimi znakami zainstalowanego na swoim komputerze. Jeśli tekst nie ma polskich znaków to zamień go na inny, nie każdy krój ma zaprojektowane znaki specyficzne dla języka polskiego.

SEO

Zadbaj o „zielone światła” w ustawieniach wtyczki Yoast SEO, aby mieć pewność, ze Twoja strona będzie się samoistnie pozycjonowała w wyszukiwarkach – po co ją robisz, jeśli nie po to, aby Internauci mogli ją znajdować w wyszukiwarce? Pozwól im na to!

Bezpieczeństwo

Sprawdź czy zainstalowana jest wtyczka All In One WP Security & Firewall  (jeśli nie to zainstaluj), a następnie popraw bezpieczeństwo swojej strony zgodnie ze wskazówkami w niej zawartymi.

Kopia zapasowa

W razie problemów, jakie mogą się przydarzyć w przyszłości na Twojej stronie – zrób w tej chwili kopie zapasową swojej strony i zapisz ją w bezpiecznym miejscu, aby w każdej chwili móc przywrócić działającą wersję strony. Rób kopie zapasowe cyklicznie – przyda Ci się do tego wtyczka BackUpWordPress.

Zmiana tytułu

Chcesz zmienić tytuł swojego wpisu już po jego publikacji promocji? Nie zmieniaj adresu url lub użyj wtyczki Simple 301 Redirect, aby przekierować ruch ze starego adresu na nowy.

Mam nadzieję, że dzięki temu podsumowaniu Twoja strona nie będzie zawierała najczęstszych błędów popełnianych podczas tworzenia strony WP i będzie bardziej profesjonalna, bezpieczna, szybsza oraz lepiej wypozycjonowana. A dzięki temu częściej i chętniej odwiedzana przez Twoich czytelników i potencjalnych klientów.

Znasz jeszcze jakieś dobre praktyki, o których nie zamieściłam w tym artykule?

Ile z powyższych praktyk masz już zastosowane na swojej stronie?

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

34 Komentarze

  • Świetne porady nie tylko dla początkujących,ale też dla tych już działających,którzy pewne kwestie pomijając myśląc zdążę się tym zająć, a potem ten czas ciągle ucieka. Pocieszające, że tylko w kilku kwestiach muszę się poprawić, a reszta jest jak należy. 😉

    • Zgadza się, często ten czas ucieka i ważne rzeczy odkłada się na potem. Warto zająć się wszystkim od razu – potraktuj te kilka zadań jako wiosenne porządki na stronie – łatwiej i przyjemniej będzie się za nie zabrać wtedy 🙂

      • Na pewno tak zrobię! 😉 Chyba właśnie wiosna wpłynęła na mnie inspirująco i głowie pojawiły się pomysły pewnych zmian. 😉

  • Mnóstwo przydatnych rzeczy. Widzę, że nie mam wyjścia i dołączasz do grona blogów “must read” zasilając szeregi moich zakładek 🙂

  • Dopiero zaczynamy przygodę z wordpressem, więc Twoje uwagi wezmę do serca 🙂 i zamierzam tu częściej zaglądać 🙂

  • Przydatne rady, kilka błędów zrobiłam ale niebawem naprawię 😉 dzięki!

    • Cieszę się, że moje rady okazały się przydatne 🙂 Tak z ciekawości, które z nich przeoczyłaś przy tworzeniu strony?

  • Bardzo przydatne rady. Ponieważ jestem początkująca i próbuje zawojować świat blogerów. Chciałam storzyć listę mailingową. Wszystko szło dobrze lecz pojawił sie problem, Jeden raz mi się udało, potem coś poprawiłam i niestety pojawia mi się taki błąd: [mailchimp_subscriber_popup baseUrl=’mc.us13.list-manage.com’ uuid=’e03966135dd951d2e6edd605d’ lid=’810212f83b’ usePlainJson=’true’ isDebug=’false’]
    Będę wdzięczna za radę nie mam pojecia co robię źle Olu.

  • Trzy rady podchwyciłam 😉 resztę mam “dobrze” 🙂

  • Chcieliśmy się przenieść na wordpressa, ba nawet byliśmy przez chwilę i wróciliśmy do bloggera. Wizja przerabiania 600 postów (okazało się, że wszystkie posty po przeniesieniu na wordpressa wyglądały co najmniej źle) była mało fajna.

    • Może kwestia innego motywu graficznego naprawiła by ten problem. Większość blogerów bardzo sobie chwali przejście “na swoje” – czytam właśnie książkę Kominka, w której pisze, że żałuje, że zrobił to tak późno 😉

      • Nie mam pojęcia czego to wina. Zapłaciliśmy nie małe pieniądze za szablon, a okazało się, że trzeba by było przerabiać wszystkie posty. Słabo 😛

  • A w jaki sposób można usunąć szablony, których się nie używa? Zainstalowałam ich sporo do testowania, a teraz jedynie aktualizuję i trochę mnie to drażni. Chciałabym zostawić jedynie ten, którego aktualnie używam.

  • […] nie popełniasz najczęstszych błędów początkujących. […]

  • Cześć Ola! Bardzo praktyczne porady <3

    Jestem zielona w tych dwóch poniższych kwestiach. Możesz pomóc proszę? SEO – zielone światła bardzo będę wdzięczna jak masz kilka rad jak to osiągnąć? Lista mailingowa – czy mogłabyś mi w tym pomóc ją stworzyć?
    Czekam na wieści.

    Ściskam, Daria xxx

    • Dzięki! Odnośnie SEO, właśnie piszę o zielonych lampkach w moim kursie, który ruszy jesienią, może Cię to zainteresuje 🙂 A co do listy mailingowej to w planach jest artykuł na bloga, odwiedzaj mnie 🙂

      • Ola a czy na kursie będziesz podpowiadać może jak rozwiązać problem z czerwonymi lampkami gdy tworzy się cykl wpisów i wszystkie artykuły siłą rzeczy muszą mieć to samo słowo kluczowe?

        • To trochę SEO zabójstwo – nawet przy cyklu artykułów spróbuj je pozycjonować na trochę inne frazy np. synonimy lub bardziej szczegółowe/mniej szczegółowe. W przeciwnym wypadku wśród tych wpisów nastąpi kanibalizm i tylko jeden z tych artykułów będzie się pojawiał w Google.

          • Hmm…to brzmi jak duże wyzwanie, bo nie łatwo wymyślić wiele fraz kluczowych do wpisów zawierających playlisty muzyczne czy zestawienia linków.
            Czy dobrze wnioskuję, że w przypadku braku pomysłu na frazę kluczową dla tekstu mniej szkodliwe będzie nie ustawianie jej niż ustawianie jej w X tekstach (gdy X systematycznie rośnie)?

          • Lepiej podać, bo wtedy optymalizujesz poprawnie wpis w Yoast SEO pod proces pozycjonowania. A z frazami można być bardzo kreatywnym, spróbuj 🙂

  • Bardzo mi się przyda, ponieważ jestem na etapie budowania mojej strony

  • Wszystko zrobione;) kilka rzeczy zrobiłam już zaraz po instalacja intuicyjnie a inne po przeczytania tego wpis! Bardzo dziękuje za pomoc, tylko nie do końca rozumiem.odnajduję to:

    Usuń przykładowe treści? Gdzie mam to sprawdzić?
    nie mog znaleźć wtyczki: Yoast SEO czy nazwa została zmieniona?

    • Przykładowe treści np. Wpis “Witaj świecie” lub jeśli instalowałaś demówkę z motywu to przykładowe strony, artykuły, komentarze, których nie wykorzystujesz na stronie. Nie koniecznie musi to Ciebie dotyczyć. A nazwa wtyczki Yoast SEO nie została zmieniona, powinnaś ją znaleźć bez problemu.

  • Zapuszczam tu korzenie. Ile praktycznych porad!!! <3

  • Mnie drażni niepełne spolszczenie szablonu. Najczęściej jest to “Search”. Czasem cały blog wygląda pięknie, jest dopieszczony, aż natrafiam na widget z tytułem “Search”, “Comments” itd. Niby to nic, ale jednak.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *