ile czasu zajmuje biznes online

Wiesz, że aktualnie pracuję 2h dziennie? Zastanawiasz się, ile czasu zajmuje  biznes online i jak to wygląda zza kulisami? Jeśli tak, to odpowiedzi znajdziesz w artykule i podkaście. 

Dowiesz się:

  • co zajmuje najwięcej czasu?
  • jak wyglądają różne etapy tworzenia biznesu online?
  • co możesz zlecić innym?
  •  jak wygląda moje delegowanie zadań?
  • ile czasu możesz przeznaczać na tworzenie biznesu na różnych etapach życia?
  • jakie są moje sposoby na to by nie siedzieć od rana do wieczora nad tworzeniem biznesu?

Aktualnie pracuję ok. 2 godzin dziennie, bo tyle mogę przeznaczyć na pracę przed komputerem i wydaje mi się, że znalazłam fajne sposoby na to, by ten czas minimalizować, a przy tym osiągać świetne rezultaty. Myślę, że te sposoby będą przydatne też dla  Ciebie, jeśli myślisz o starcie w biznesie online, lub gdy już go prowadzisz.

Czym jest biznes online?

Co mam na myśli, mówiąc o biznesie online? Dla mnie biznes online to działalność, którą prowadzisz w sieci, najczęściej praca zdalna, praca w domu. W takim biznesie możesz tworzyć coś (usługi, produkty itd.), co pozwala Ci zarabiać, a te zarobki mogą być skalowane niezależnie od czasu pracy, jaki na ten biznes poświęcisz.

Produkt zamiast konsultacji online

Dla przykładu: jeśli prowadzisz jakieś konsultacje, to najczęściej biznes jest zależny, od tego ile czasu poświęcisz na tę usługę. Powiedzmy, że dziennie jesteś w stanie przeprowadzić 4-godzinne konsultacje, na które jeszcze musisz dojechać, to zarobisz tylko za te przeprowadzone spotkania. Takie konsultacje możesz zrobić jako nagranie video, na przykład w formie godzinnego webinaru i umieść w sklepie na stronie. Wtedy taki webinar też może kupią 4 osoby, ale jest on wtedy tzw. evergreen i może go kupić znacznie więcej osób. Jednego dnia mogą być to 4 osoby, innego 10 a Ty poświęciłaś czas tylko raz, by go nagrać.

Skalowanie biznesu online

Tworzenie takiego skalowalnego biznesu, który jest niezależny od czasu pracy daje ogromne możliwości. Pomysłów na takie produkty jest wiele i  niekoniecznie musi być to webinar, jak w przykładzie o konsultacjach. Może to być e-book, czy kurs online. Najważniejsze jest jednak to, że produkty elektroniczne mają ogromny potencjał skalowania, bo wiele osób może je kupić,  a Twój nakład jest w tym, by go wyprodukować.

Produkty fizyczne

W biznesie online możesz też sprzedawać produkty fizyczne. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę, że wkład finansowy w stworzenie takiego produktu nie będzie jednorazowy. Na przykład ja stworzyłam książkę, wkrótce będzie kolejna i owszem mogę ją sprzedawać online, ale należy ją wydrukować. Teraz robię dodruk książki „Bądź online” i aby kolejne osoby mogły ją nabyć, muszę zaangażować drukarnię oraz magazyn wysyłkowy co powoduje wyższy koszt jednostkowy danego produktu. Niemniej jednak czas tworzenia takiego produktu się skraca, bo już raz tę książkę wyprodukowałam i teraz tylko powielam działanie.

Myślę, że ogromnym plusem produktów elektronicznych sprzedawanych online jest to, że możemy je oferować na raz wielu osobom i osiągać w ten sposób świetne wyniki finansowe.

Co zajmuje czas w biznesie online i pracy zdalnej?

Ile czasu zajmuje praca zdalna?

Zebrałam poniżej kilka głównych rzeczy, którym poświęcamy najwięcej czasu w biznesie online. Nie da się ukryć, że gdy raz stworzysz webinar lub e-booka to już to się będzie sprzedawało samo.

Kwestie prawne i księgowe

Pierwsza, bardzo istotna rzecz a osobiście przeze mnie nielubiana to kwestie prawne i księgowe. Tutaj trzeba poświęcić czas na rozliczenia miesięczne, skompletowanie dokumentów dla księgowej, przygotowanie regulaminów oraz polityki prywatności. Należy być też na bieżąco ze wszelkimi zmianami w kwestiach prawnych i dokonywać aktualizacji jak na przykład wtedy, gdy weszło RODO.

Technologia

Kolejna rzecz, która zajmuje czas to technologia. Jeśli chcesz prowadzić biznes online, to musisz mieć stronę internetową oraz sklep, w którym będziesz sprzedawać produkty.

Tworzenie produktów

Następną rzeczą, której poświęcasz czas w biznesie online to tworzenie materiałów. Moim zdaniem jest to ona najważniejsza, acz nie zawsze poświęcamy na nią najwięcej czasu. W biznesie online warto tworzyć materiały, które będą przeznaczone zarówno na sprzedaż (jak webinary, e-booki i inne produkty elektroniczne), ale też bardzo istotne są treści, które są dostępne bezpłatnie.

Bezpłatne materiały

Może to być np. lead magnet po zapisie na newsletter. To również artykuły na blogu, które będą pozycjonowały Cię nie tylko jako eksperta w danej dziedzinie, ale i wpływały na pozycjonowanie strony WWW. Jeśli chodzi o formę, to możliwości są różne, możesz tworzyć zarówno materiały tekstowe, graficzne, video albo audio jak na przykład podkast.

Skład

Kolejna rzecz, która robisz w biznesie online to skład materiałów, ponieważ oprócz wkładu merytorycznego treści należy też je złożyć. Jeśli jest to np. e-book, to wymaga on obróbki graficznej, stworzenia PDF albo formatu epub/mobi jeśli planujesz udostępnienie go na czytniki. Przy tworzeniu wideo trzeba zainwestować pieniądze (jeśli zlecasz na zewnątrz) lub czas (jeśli robisz to samodzielnie) w montaż materiału. Trzeba po prostu poświęcić czas na to, by produkt wyglądał dobrze, zwlaszcza jeśli chodzi o materiały na sprzedaż.

Lead magnet

Dodatkowo uważam, że jeśli tworzysz bezpłatne produkty (np. lead magnet), to one też powinny wyglądać ładnie, profesjonalnie i być dobrze przygotowane pod względem merytorycznym. Zwiększa szanse na to, że użytkownik zainteresuje się naszymi płatnymi produktami i chętniej w nie zainwestuje, bo będzie przekonany, że za tym też będzie szła wysoka jakość.

Promocja

Na koniec rzecz, która zajmuje najwięcej czasu w biznesie online, czyli promocja stworzonych przez  materiałów (płatnych i bezpłatnych) i dbanie o to, by klienci do Ciebie dotarli i mogli skorzystać z  produktów.

Podsumowując, przy tworzeniu i rozwoju biznesu online czas zajmują:

  • kwestie prawne i księgowe
  • technologia
  • tworzenie materiałów zarówno płatnych jak i bezpłatnych
  • skład materiałów
  • promocja

Ile czasu zajmuje biznes online i praca zdalna?

To zależy od tego, na jakim etapie rozwoju jesteś. Często jest tak, ze kiedy zaczynasz, to biznes online ma formę hybrydy z inną Twoją działalnością. Kiedy pracujesz na etacie i obawiasz się rzucania na głęboką wodę, by zacząć działać z naszym biznesem online to pracujesz 8 godzin, a biznes tworzysz po godzinach.

Początki

Kiedy ja startowałam z blogiem Jestem Interaktywna byłam freelancerką i miałam swoją działalność, więc to przejście było znacznie łatwiejsze, niemniej jednak mój biznes był nieskalowalny, bo tworzyłam strony internetowe na zlecenie. Przez kilka lat tworzyłam miesięcznie 4-6 stron internetowych. Robiłam ich jak najmniej, ale zależało mi na tym by były jak najlepiej dopracowane.

Zauważyłam, że zaczynam się wypalać

W pewnym momencie doszłam do ściany, bo nie byłam w stanie dalej skalować biznesu, a pracowałam od rana do wieczora i w weekendy, żeby dowieźć wszystkie zlecenia do moich klientów. Wtedy zdałam sobie sprawę z tego, że coś jest nie tak.

Pomimo tego, że robiłam coś, co uwielbiałam, bo strony internetowe to mój konik od podstawówki to gdy zaczęłam to robić dla innych, to zauważyłam, że zaczynam się wypalać. Wtedy też pojawił się u mnie pomysł na bloga „Jestem Interaktywna”, który pomagałby innym, ale to przejście do biznesu online nie wyglądało, że rzuciłam wszystko i zakładałam bloga.

Nawet 1h tygodniowo wystarczy

Moje początki wyglądają więc podobnie do osób, które rozwijają biznes, będąc na etacie. Wtedy na ten biznes online poświęcamy 1-2 godziny dziennie lub tygodniowo, różnie to wygląda. Spotkałam się z wieloma osobami, które uważają, że mając godzinę tygodniowo, to nawet nie warto zaczynać, bo co w tym czasie można osiągnąć.

Myślę, że to mylne podejście. Gdy mamy do dyspozycji jedną godzinę, to warto ją zaplanować i wykorzystać od początku do końca. Uwierz mi, jedna godzina w tygodniu to 4 w miesiącu, a to w sumie daje kilkanaście godzin rocznie. To już świetny czas, który pozwala ruszyć ze swoim biznesem online.

Rozwój

Później w miarę rozwoju biznesu online okazuje się, że poświęcając tę jedną godzinę dziennie, możesz zarabiać więcej, niż chodząc do pracy codziennie na 8 godzin. Nie masz wtedy poczucia rzucania się na głęboką wodę i możesz przejść dalej do rozwoju swojego biznesu. Możemy wtedy zmniejszyć czas pracy etatowej lub freelancerskiej, a przeznaczyć więcej czasu na działalność online. To tez moment takiego szybkiego rozwoju biznesu online, bo możesz mu poświęcić więcej czasu i osiągać lepsze wyniki.

Przesilenie

Następnie zauważyłam, że gdy nie zajmujesz się innymi rzeczami (jak etat, czy freelance) i zarabiasz na biznesie online, to następuje taki etap kiedy zaczynasz poświęcać tej działalności coraz więcej czasu. Jest to często bardzo złudne, bo zaczynasz robić wszystko to, o co  ktoś Cię poprosi, wykorzystujesz wszystkie okazje, a mimo poświęconego czasu  zarobki nie wzrastają. Wynika to z tego, że nagle masz  dużo czasu na biznes, a nie masz strategii i wiedzy dotyczącej tego, co działa a co nie.

Strategia

Gdy dochodzisz do takiego momentu, to warto się zastanowić, co można by usprawnić. Uważam, że tutaj dobrze jest usiąść i przeanalizować, na co poświęcasz czas pracy i spojrzeć według zasady Pareto gdzie 20% naszych czynności generuje 80% naszych dochodów. Później patrzysz na te pozostałe procenty i działania, które nie przynoszą dochodów bądź nie sprawiają radości, bo warto zostawić rzeczy, które sprawiają Ci radość.

Efektywny biznes online

Po obcięciu pozostałych rzeczy możesz przejść na kolejny etap, czyli efektywny biznes online, na który poświęcasz niewiele czasu.

4 etapy biznesu online

Takie 4 etapy prowadzenia biznesu online zauwazyłam. Nie oznacza to, że będą one takie same u wszystkich, jednak tak to wyglądało u mnie oraz u osób, które takie biznesy prowadzą i miałam okazję z nimi o tym porozmawiać.

Podsumowując: na początku przeznacza mało czasu, potem gdy widzisz, że działalność kiełkuje, to obcinasz pozostałe zajęcia i skupiasz się na niej. Później przychodzi moment, że biznes online zajmuje  coraz więcej czasu bez zwiększenia dochodów i to czas na głębszą analizę. Na koniec wszystko to  układamy, żeby było efektywniej.

Etapy życia a biznes online

Możliwości czasowe zależą również od etapu życia, na którym jesteś. Na początku, jak już wcześniej wspominałam, jest to praca na etacie czy jako freelancer, coś, czemu poświęcasz większość dnia, a na biznes online zostaje Ci kilka godzin tygodniowo. Potem masz więcej czasu i chcesz tę działalność w biznesie online ukształtować w podobne ramy, jak praca na etacie, więc przeznaczasz na niego więcej czasu. Jeśli jesteś kobietą, młodą mamą lub jesteś w ciąży, to ten nasz czas pracy też będzie inaczej wyglądał, a praca zdalna może być bardzo potrzebna.

Macierzyństwo i efektywny biznes online

praca zdalna a macierzyństwo

Ja też nie ukrywam, że ciąża oraz macierzyństwo bardzo przyczyniło się do tego, że doszłam do prowadzenia efektywnego biznesu online, gdzie pracuję po 2 godziny dziennie. Wtedy mogłam sobie przeanalizować swoje priorytety i wiedziałam, że chcę się full time zajmować córką. Przeanalizowałam więc swoje działania i poobcinałam to co mi zajmowało czas, a nie przynosiło radości ani pieniędzy. Dzięki temu tak ustawiłam sobie dzień, że pracuję codziennie od 7 do 9 rano kiedy mąż przed wyjściem do pracy zajmuje się małą Agusią.

To był też taki moment mojego życia, w którym mój biznes wszedł na kompletnie inny poziom i co jest najciekawsze ja teraz pracując 2 godziny dziennie zarabiam więcej niż gdy pracowałam 8 godzin dziennie. To też pokazuje, jak ważne jest to, by przeanalizować i usprawnić swoje działania w momencie gdy czujemy, że dochodzimy do ściany.

Usprawnianie biznesu online

A jak możesz usprawnić działania, by przejść na fajny, efektywny, skalowalny biznes, który nie zajmuje Ci dużo czasu?

Delegowanie

Dzięki delegowaniu zadań możesz przeznaczać nasz czas na tworzenie materiałów merytorycznych, bo to jest coś, czego nie przekażesz komuś innemu, będąc ekspertem w swoim biznesie online. Możesz za to oddać inne rzeczy, które zajmują Ci czas, czyli kwestie prawne, księgowe, technologie, skład materiałów, promocje. Tymi rzeczami mogą zajmować się inne osoby.

Inwestowanie

Na początku prowadzenia biznesu online nie masz zbyt dużo pieniędzy, które możesz inwestować, więc wtedy rzeczywiście Twoim kosztem jest nasz czas. Gdy biznes się rozwija, to dobrze jest inwestować pieniądze zarobione w biznesie z powrotem w biznes i delegowanie. Uważam, że najlepszą inwestycją jest inwestowanie w nasz biznes. To jest moje aktualne motto, które realizuję i myślę, że to może pomóc oszczędzić czas i wydelegować rzeczy innym osobom.

Co więc możesz wydelegować?

  • przygotowanie grafik
  • prace nad składem e-booków
  • montaż materiałów audio i video

Możesz też wydelegować copywriting, ale nie merytoryczny, tylko tworzenie treści promocyjnych na podstawie naszej merytoryki. Nie musisz być marketingowcami i wiedzieć, jak tę merytorykę sprzedać, tu możesz skorzystać ze wsparcia innych. Takie rzeczy możesz wydelegować, jeśli już biznes zarabia na siebie i zarabia na Ciebie.

Poukładanie finansów

Na początku biznesu działałam tak, że miałam konto firmowe i konto prywatne. Na koncie firmowym zostawiałam kilka tysięcy złotych, które pokrywały mi koszty na najbliższy miesiąc. Całą resztę sobie wypłacałam i mój dochód zależał od tego, ile zarabiam aktualnie. W tej chwili wygląda to inaczej, bo postanowiłam, że będę miała stałą wypłatę, którą będę sobie co miesiąc wypłacać. Pozostałe środki zostają na koncie biznesowym i one są przeznaczone na inwestycje w biznes oraz nowe materiały.

Odłożone pieniądze na rozwój firmy

Na przykład teraz robiłam dodruk książki „Bądź online”. Dzięki temu, że miałam odłożone pieniądze, to wydatek kilkunastu tysięcy złotych na ten cel nie był żadnym problemem. Myślę, że jest to dobry sposób na to, by mieć zabezpieczone środki na opłacenie pracowników, delegowanie zadań, płatne reklamy itp. Dzięki temu nie musisz się martwić, jak ten biznes będzie dalej wyglądał.

Takie zabezpieczone środki pozwalają też odważyć się inwestować w  biznes. Wiesz, że on na siebie już zarobił a resztę, którą masz na koncie możesz przeznaczyć na rozwój.

Poduszka finansowa

Dzięki temu, że wprowadziłam u siebie takie rozwiązanie półtora roku temu, gdy jeszcze byłam w ciąży, to teraz na koncie mam poduszkę finansową. Daje mi ona spokój oraz pewność, że nawet jak rok nie będę zarabiać to mam środki na to, by opłacić siebie i zespół.

Lifehacki

Przejdę teraz do moich sprawdzonych sposobów na to, jak przeznaczać mniej czasu na prowadzenie biznesu online.

Tworzenie materiałów w wygodniej formie

Zdecydowałam niedawno, że w każdy wtorek na Clubhouse będę otwierała pokój. Przy tej okazji nagrywam podcast, który normalnie nagrywałabym w weekend. Dzięki takiej formie już część osób ma możliwość wysłuchania podcast na żywo, jeszcze przed montażem. Części osób może taka naturalna forma również odpowiadać.

Ile czasu zajmuje biznes online?

Postaw na video i audio

Uważam, że nagrywanie głosowe i nagrywanie wideo to najszybszy sposób na tworzenie materiałów, bo znacznie szybciej mówimy, niż piszemy. To tez jest rzecz, której się nauczyłam gdy zaczęłam mój biznes prowadzić bardziej efektywnie. Dzięki formie audio przelewam moje myśli z głowy lub czasem rozpisanych punktów i mam materiał gotowy.

Jedno nagranie = wiele materiałów

Co się z tym dalej dzieje? Stworzyłam pokój na Clubhouse i nagrywam podcast. Nagranie wysyłam do innej Oli, która zajmuje się jego montażem, składem i nadaniem mu przyjemniejszej formy dla osób, które będą słuchały powtórkę. Ola przygotowuje również transkrypcję, która następnie idzie do Martyny, mojej wirtualnej asystentki. Martyna tę transkrypcję oszlifuje i przygotuje w formie artykułu na bloga. Zmontowaną mp3 wrzuci na Spreaker’a, dzięki czemu odcinek pojawi się w mediach jak YouTube, Spotify itd.  Ola też zaznaczy w transkrypcji momenty do wykorzystania w materiałach promocyjnych oraz przygotuje pytania i odpowiedzi, które później wykorzystam w quizie na Instagramie.

Zobacz, dzięki godzinnemu nagraniu masz:

  • Aktywny pokój na Clubhouse
  • Odcinek podcastu
  • Artykuł na blogu
  • Treści na grafiki promocyjne oraz newslettera
  • Materiał na media społecznościowe

Jest tego więc całkiem sporo, a ja poświęciłam tylko czas na odpalenie Audacity, nagranie materiału oraz jego wysłanie.

Dyktafon

Innym moim sposobem na nagrywanie jest wykorzystanie dyktafonu. Często przy okazji spędzania czasu z Agusią lub spacerów przychodzi mi do głowy jakaś myśl. Wyciągam wtedy dyktafon w telefonie i nagrywam kilkuminutową pogadankę. Taki materiał wysyłam do Oli, która przygotowuje transkrypcję, a ja mam materiały do social mediów.

Konsultacje

W środy mam konsultacje w grupie dla kursantów. Na tych konsultacjach przez godzinę odpowiadam na pytania w formie tekstowej lub wideo. Korzystam z narzędzia Loom i gdy ktoś zadaje mi pytanie, to mogę udostępnić swój pulpit i pokazać jak coś wyklikać w WordPressie. Jest to znacznie szybsza forma, niż pisanie i tłumaczenie kolejnych kroków.

Jeśli okazuje się, że to pytanie i moja odpowiedź mogłyby wzbogacić kurs, to ja nagranie wideo przekazuję do montażysty, a podczas mojej niedzieli nagraniowej dogrywam wstęp i zakończenie. W ten sposób otrzymuję szybkie aktualizacje do moich kursów online stworzone na podstawie aktualnych pytań kursantów. Jest to też oszczędność czasu, bo dzięki tym dodatkowym lekcjom kolejni kursanci nie muszą zadawać podobnych pytań.

Dni tematyczne

Mój tydzień wygląda tak, że mam naprawdę niewiele czasu na pracę, bo rano siadam o 7:00 i z przerwą na śniadanie działam do 9:00. Od 7:00 do 7:45 robię zazwyczaj rzeczy bieżące takie jak sprawdzenie maili, przegląd czy wszystko jest ok, rozliczam i kolekcjonuje faktury i tym podobne. W tym czasie planuję też kolejny tydzień i zazwyczaj nagrywam story. Następnie od 8:00 do 9:00 robię różne rzeczy w zależności od dnia.

Poniedziałek

Mam godzinną rozmowę z moim zespołem Martyną i Agnieszką, podczas której planujemy działania na kolejny tydzień. Wykorzystujemy też Asanę i jeśli, któraś z nas ma pytanie, które może zaczekać to zapisujemy je sobie tam jako Task i obgadujemy właśnie w poniedziałki.

Wtorek

Nagrywam materiały. Zazwyczaj są to webinary lub podcasty a teraz też co tydzień będzie pokój na Clubhouse.

Środa

Mam konsultacje, podczas których odpowiadam na pytania kursantów, nagrywając przy okazji nowe materiały i aktualizacje do kursów.

Czwartek

Jest luz, bo nie mam zaplanowane nic tylko od 7:00 do 9:00 (z przerwą na śniadanie) siadam i działam. Wtedy mam prace koncepcyjne, planuje materiały, dopracowuje coś na blogu albo przygotowuję akcepty do treści, które przygotowały pozostałe osoby w zespole.

Piątek

Od 8:00 do 9:00 mam mastermind z Kasią Pszonicką oraz Kasią Położną. Rozmawiamy o naszych biznesach i jest to ważny moment w moim tygodniu.

Weekend

Często pracuję, choć sobota jest dla domu i rodziny. Za to w niedzielę pracuję 2 godziny podczas drzemki Agi i męża. Wtedy co 2 tygodnie robię nagrania różnych materiałów lub działam z innymi rzeczami.

Tak wygląda mój tydzień. Ostatnio zrobiłam test Gallupa i okazało się, że w TOP 5 mam “Ukierunkowanie” oraz “Dyscyplinę”. Dlatego takie stałe ramy, dzięki którym nie zastanawiam się, co rano nad planem pracy bardzo mi pomagają. Zdaję sobie sprawę, że takie podejście może nie sprawdzić się u każdego.

Miesiące tematyczne

Jestem Interaktywna znajdziecie praktycznie wszędzie: jestem na Instagramie, Facebooku, YouTube, prowadzę podcast, Twitter, LinkedIn, nawet Pinterest oraz teraz Clubhouse. Do tego artykuły na blogu i newsletter więc jest tego całkiem sporo.

Kiedyś gdy dopiero rozwijałam swój biznes, to robiłam lata tematyczne i skupiałam się rok na jednej rzeczy. Natomiast teraz gdy jestem w wielu różnych miejscach, to dzielę działania na miesiące tematyczne. Teraz zaczął się marzec i ten miesiąc z zespołem poświęcimy na to, by sprawdzić aktualność artykułów na blogu. Przejrzymy czy nie ma w nich przedawnionych informacji sprzedażowych. Luty był natomiast miesiącem grup dla kursantów, gdzie robiłam dodatkowe rzeczy i wymyślałam różne wątki. Uważam więc, że takie miesiące są fajne, bo wtedy możemy poświęcić czas na konkretną rzecz.

Urlop i czas wolny

Ile czasu zajmuje biznes online?

Wygospodarowanie czasu na odpoczynek i urlop jest według mnie kwestią bardzo indywidualną. Aktualnie w moim przypadku urlopy rzadko wyglądają tak, że odcinam się całkowicie. Kiedyś, gdy pracowałam więcej, to się odcinałam. Obecnie przez te 2 godziny pracy dziennie nie zdążę się tak zmęczyć, więc nie widzę takiej potrzeby. Teraz podczas urlopu mogę sobie popracować na drzemkach i to mi sprawia frajdę.

Też na początkowym etapie macierzyństwa oraz w ciąży nie mogłam dużo pracować. Bardzo z tego powodu ubolewałam, dlatego cieszę się, że teraz mogę i daje mi to ogromną frajdę. Po takiej przerwie praca zdalna, to też dla mnie bardziej jak hobby. Jednak uważam, że urlopy są bardzo ważne, jeśli czujesz zmęczenie materiału.

Biznesy online interaktywnych

Na koniec chciałabym Wam przedstawić zestawienie informacji jakie zebrałam o biznesach online wśród Interaktywnych. Zadałam kilka pytań na Instastory.

Jakie biznesy prowadzą interaktywne?

Okazuje się, że 1/3 prowadzi biznes online, 1/3 robi hybrydę etatu oraz biznesu online, 6 osób prowadzi biznes offline a pozostała część aktualnie nie pracuje. Mam więc wśród odbiorców dużo osób, które działają.

Jak długo prowadzą biznesy online?

Tutaj 2/3 odpowiedziało, że dopiero zakłada, część osób około rok a 20 osób działa online 2-4 lata bądź więcej niż 5.

Ile czasu poświęcają biznesom online?

Następnie zapytałam, ile czasu pracujecie nad swoim biznesem online i tutaj wyniki były bardzo ciekawe. Okazało się, ze większość z Was pracuje tak jak ja czyli 1-2 godziny dziennie, kolejna część od 2-6, pojedyncze osoby 7-9 godzin a tylko 7 osób pracuje ponad 9 godzin. Widać więc, że dużo osób jest albo na takim początkowym etapie lub rozwija biznes online obok innej działalności bądź macierzyństwa.

Zapraszam Was na Instagram, bo często robię tego typu ankiety i pytam o Wasze doświadczenia.

A tutaj wypisałam linki do informacji poruszanych w podkaście: “Ile czasu zajmuje biznes online”?

Skąd pobrać podkast Ola GO?

  • Na blogu – lista wszystkich podkastów
  • Android – słuchaj na Androidzie w swojej aplikacji
  • Spotify – kliknij lub skorzystaj z lupki i frazy „Ola Gościniak”
  • iTunes – słuchaj podkastu na urządzeniach od Apple
  • Spreaker – korzystaj z aplikacji lub na stronie
  • Soundcloud – kliknij lub skorzystaj z lupki i frazy „Ola Gościniak”
  • Stitcher – słuchaj za pomocą aplikacji
  • Kanał RSS – skopiuj adres RSS i wklej go w aplikacji, której używasz
  • Pobierz – Pobierz ten odcinek i słuchaj tam, gdzie chcesz.

Ile czasu zajmuje biznes online – jak to wygląda u Ciebie?

Uwierz, że to ile masz czasu lub ile chcesz go mieć to wystarczająca ilość by rozwijać swój biznes online. Ile czasu  zajmuje biznes online, który teraz prowadzisz?

P.S. Ruszyła przedsprzedaż książki Chcę WWWięcej! Jeśli interesuje Ciebie ten artykuł, to musisz ją zobaczyć. Kliknij tu i sprawdź!

Ola Gościniak

Pomysłodawczyni marki Jestem Interaktywna, ekspertka WordPress, mentorka biznesów online, blogerka, przedsiębiorczyni, wykładowczyni akademicka, autorka e-booków, książek m.in. bestsellerowej „Bądź Online” oraz kursów online WordPress i WooCommerce, organizatorka Interaktywnej Konferencji, autorka cenionego podcastu wyróżnionego przez Forbes Woman. Więcej →

Książka Chcę WWWięcej!

Ruszyła PRZEDSPRZEDAŻ książki Chcę WWWięcej! Jak zarabiać online na swojej wiedzy? Ta książka pomoże Ci zaistnieć w sieci! Chcę WWWięcej!

5 Komentarze

  • U mnie niestety wszystko zajmuje dużo więcej czasu i momentami pracuje 48/7 🙁
    Muszę wziąć się za odpowiednie organizowanie pracy, bo pracy rośnie, a czasu coraz mniej.

  • Cześć. Fajnie ogarniasz temat, brawo. U mnie akurat typowy e-commerce, więc bez fizycznej pracy się nie obywa. Ale udało się w ostatnich kilku latach niesamowicie zautomatyzować obsługę zamówień. Teraz w 3 osoby obsługujemy więcej zamówień niż kiedyś w 5-6 osób. Także każdy biznes można i należy optymalizować i automatyzować. Ja zawsze przeliczam każdy detal na czas i pieniądze. I uwielbiam zmiany systemowe, bo to dzięki nim realnie więcej zarabiamy w perspektywie czasowej. Pozdrawiam, Paweł

  • Jest Pani mega inspirującą kobietą!

  • Bardzo fajnie i sympatycznie się to wszystko czyta. Fany dodatek ten podkast do artykułu. Pozdrawiam i życzę dalszej realizacji bloga!

  • Dla mnie najistotniejsze jest aby nie zabierać pracy do domu.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *